Állatorvosi onkológiai sebészet

Az onkológiai sebészet a kisállat sebészet egy speciális területe, ahol a részletes anatómiai ismereteken és a precízen végrehajtott műtéti technikán túl elengedhetetlen a sebész jártassága az onkológiában. 

A daganatos megbetegedések bármennyire is egy betegségként, “a rákként” vannak jelen a köztudatban, valójában nagyon különbözőek. Egyvalami azonban közös bennük. Az első alkalommal tudunk a leghatékonyabban fellépni ellenük, így kulcsfontosságú, hogy ezt az esélyt a legjobban ragadjuk meg. 

Az onkológiai sebészt az különbözteti meg az átlag sebésztől, hogy ismeri a daganatok viselkedését így sokkal hatékonyabban tud fellépni ellenük. 

Onkosebészeti beavatkozások menete

Diagnosztika

Fontos tulajdonsága a daganatoknak, hogy az, amit az ember szabad szemmel is lát, általában csak a jéghegy csúcsa. A látható szövetszaporulat körül – kisebb, nagyobb körben – számos daganatos sejt található, melyeket ha nem távolítunk el a műtét során, hamar a tumor kiújulását okozhatják.

Ennek a „láthatatlan” tumoros zónának a mérete többnyire a daganat szöveti típusától függ, ezért elengedhetetlen a műtétet megelőző citológiai vagy szövettani – biopsziás – mintavétel. Ezen vizsgálatok eredménye határozza meg, hogy keressünk-e helyi vagy távoli áttétet. 

A daganat pontos méretének és kiterjedtségének, valamint az esetleges áttétek jelenlétének  a feltérképezésére alkalmasak a különböző képalkotó eljárások. A mellkas elsődleges áttekintésére röntgen vizsgálatot végzünk, a hasüreg átvizsgálására pedig leggyakrabban az ultrahangot használjuk a testben kialakult áttétek kimutatására. Továbbá bonyolult anatómiájú helyeken (koponya, has, mellkas, gerinc) kialakult tumorok esetében CT és MRI vizsgálatok lehetnek szükségesek a daganat térbeli leképezéséhez, melynek segítségével sebészünk a legnagyobb precizitással tudja megtervezni a beavatkozást.

Beavatkozás

Általában a „láthatatlan” tumoros zóna miatt szükséges nagyobb kimetszést végezni, mint azt gondolnánk. Ez jelenthet a néhány mm-estől akár 5 cm-ig terjedő biztonsági zónát is. Ilyen távol kell a sebésznek vágnia ahhoz, hogy a lehető legnagyobb valószínűséggel ép szövetbe jusson és eltávolítson minden beteg területet.  

A megfelelő biztonsági zóna megtartása miatt a tumor eltávolítások után sokszor nagy szövethiányos területek maradhatnak vissza. Ezek zárását kollégánk speciális plasztikai sebészeti technikák segítségével végzi, melyek gyógyulása időigényes.  Emiatt a beavatkozást követően kulcsszerep jut a gazdi számára az utógondozásban, valamint a nyugodt körülmények biztosításában. Az esetek nagy részében ezen beavatkozások nem igényelnek több napon át tartó kórházi ellátását, a beteg a megszokott, otthoni környezetben gyógyulhat.

Kontroll

A kontroll vizsgálatra általában a műtét után 2 nappal, egyszeri alkalommal kerül sor. Bonyolultabb esetekben többszöri kötéscserére, kontrollra is szükség lehet. 

A varratokat az operációt követően 10-21 nappal távolítjuk el. Fontos, hogy a gazdi a műtéti területet 2-3 hetente finoman végigtapintsa és bármilyen rendellenesség, duzzanat észlelése esetén mielőbb felvegye a kapcsolatot kezelőorvosával.

A beavatkozásokat végző szakorvos

Dr. Szabolcs Nóra

kisállatgyógyász klinikus szakállatorvos, onkológiai és lágyszervi sebész

Kérdése van?

Vegye fel velünk a kapcsolatot, és kollégáink örömmel segítenek, hogy a kedvence minél hamarabb megfelelő ellátásban részesülhessen.