Egyéb szolgáltatásaink

Kisállat klinikánkon fogászati beavatkozásokat, időskori, geriátriai szűrést és ivartalanítást is végzünk, hogy kedvence egészségét hosszú távon megóvjuk. 

Kisállatok fogászati ellátása

Sokan nem tudják, hogy a kutyák, macskák szájának pH-ja eltér az emberétől. Ezzel magyarázható, hogy a nálunk oly sok problémát és kellemetlenséget okozó fogszuvasodás őket kevésbé érinti. Náluk egészségügyi kockázatot a fogakra lerakódott fogkő okoz. Fajtától, mérettől, az evés módjától függően a fogkövesedés mértékében nagy különbség van. 

Miért jelent problémát a fogkövesség?

Azon túl, hogy a fogkövesség kellemetlen leheletet okoz kedvencünknek, melegágya a baktériumoknak, amelyek szaporodva kezdetben enyhe, majd súlyos fokú fogínygyulladást okoznak. Ez egyrészt fájdalmas az állatnak, másrészt hosszú távon fogínysorvadást, tasakok kialakulását és következményes fogvesztést eredményez. Sajnos ez nem csupán esztétikai probléma. A szájnyálkahártyán így kialakult nyílt sebek kaput nyitnak a baktériumok számára a szervezet felé, terhelve a szívet, a májat, a vesét és az ízületeket, akár komoly gyulladást, és következményes szervi elégtelenséget is kialakítva ezzel.

Mit tegyünk, ha már kialakult a fogkő?

Legtöbb gazdi az altatástól való félelem miatt, próbálja elkerülni a fogkőszedést. Ez aztán tömeges foghúzáshoz, belgyógyászati betegségekhez vezet, ami sokkal megterhelőbb állatuk számára, mint egy rövid bódításban végzett beavatkozás. Az altatási technikák fejlődése most már lehetővé teszi, hogy akár éves szinten is biztonságosan, káros mellékhatásoktól mentesen megszabadítsuk kedvencét a fogkőtől, ezzel javítva az életminőségét. 

Klinikánkon különösen fontosnak tartjuk az egészséges szájhigiénia fenntartását az ortopéd műtétek szövődmény mentes gyógyulása érdekében. Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy a szájhigiéniás kezeléseket steril műtéttel egyidőben nem szabad elvégezni.

Fogászati ellátást végző kollégánk

Dr. Vágfalvi Bernadett

kisállatgyógyász klinikus szakállatorvos, aneszteziológus

Időskori - geriátriai - szűrés

A geriátria az öregedéssel és az idős korban előforduló betegségekkel, valamint azok kezelésével foglalkozó tudományág. Kistestű kutyák és macskák esetében 8, míg nagytestű kutyák esetén 6 éves kor felett soroljuk őket idős kategóriába. 

A kor előrehaladtával kisállatainknál is egyre nagyobb valószínűséggel jelentkeznek krónikus problémák, például szervi elégtelenségek, hormonális zavarok, mozgásszervi panaszok. Ezen betegségek korai észlelése nagyban meghatározza a kórjóslatot és javítja a sikeres kezelés esélyeit.

Mik lehetnek a figyelmeztető jelek kedvencénél?

  • mozgása lelassul, többet fekszik
  • nehezebben ugrik fel magasabb helyekre, nehezen lépcsőzik
  • kevésbé játékos
  • megnövekedett alvásidő
  • éjjeli ébrenlét
  • gazdihoz való fokozott ragaszkodás (melyet korábban nem tapasztalt)
  • viselkedés megváltozása
  • vizelet mennyiségének, ürítés gyakoriságának megváltozása
  • bélsárürítési problémák
  • fokozott vízfogyasztás
  • köhögés
  • csökkent vagy rendellenesen megnövekedett étvágy
  • hastérfogat megnövekedése
  • szőrminőség változása

Ahhoz, hogy kedvencünk hosszú időn át jó egészségben velünk maradjon, szükség van az évenkénti szűrővizsgálatokra. Éppen ezért klinikánkon lehetőséget biztosítunk kedvencük időskori szűrővizsgálatára. A csomagot, mely mellkas röntgent, hasi ultrahangot és vérvételt foglal magában, valamennyi idősödő páciensünknek ajánljuk.

Időskori szűrést végző kollégánk

Dr. Szendi Eszter

onkológus, belgyógyász

Kisállat ivartalanítás

Kutyájának vagy macskájának ivartalanítását bízza képzett lágysebész specialistánkra! A Gordiosz Klinikán kényelmes és biztonságos megoldást kínálunk az állattulajdonosok számára, akik felelősségteljesen gondoskodnak kedvenceik egészségéről és jólétéről.

Az ivartalanítással nem csupán a nem kívánt szaporulatot szertnénk elkerülni. Meg akarjuk óvni kisállatukat a nemi hormonokkal összefüggésben kialakuló betegségektől. Kan kutyáknál a herékben termelődő tesztoszteron, míg nőstény állatoknál a petefészkek ösztrogén és progeszteron termelése felelős a nemi működésért. Ezek jelenléte természetes, mégis a női nemi hormonok  idővel emlő-, és hüvelydaganatok, gennyes méhgyulladás, a tartós tesztoszteron jelenlét pedig here daganatok, prosztata problémák és gátsérv kialakulásához vezethet.

Sokan félnek attól, hogy kedvencüknél az anyaság ki nem élése, vagy a férfiasság elvesztése, depresszióhoz vezethet, de szerencsére ez nincs így. Kutyák és macskák ivari működése nem emocionálisan, hanem hormonok által irányítottan, ösztönösen működik, így a nem tenyész céllal tartott állatoknál javasolt az ivartalanítást elvégezni.

Mikor javasolt ivartalanítani?

A női nemi hormonok nem csupán a nemi szervek fejlődésére vannak hatással, hanem az egész szervezetre. Ezért fontos, hogy az ivartalanítással mindenképp várjuk meg az első ivarzást. Mivel azonban minden további tüzeléssel nő az emlődaganatok kialakulásának a veszélye, így a pubertást követően minél hamarabb érdemes elvégezni a beavatkozást. Legideálisabb 2-3 hónappal az ivarzást követően.

Mivel nőstény macskáknál nem fél éves, hanem februártól-októberig, 3 hetente ismétlődő ivari ciklusok vannak, így az ivartalanítást bármikor el lehet végezni.

Kandúr macskáknál 6 hónapos korban javasolt a kasztráció, kan kutyáknál viszont az ideális idő megválasztása nagyban függ az állat habitusától, viselkedéstől, testmérettől. Ezt mindig egyénre szabottan érdemes meghatározni.

Ivartalanítást végző kollégánk

Dr. Szabolcs Nóra

kisállatgyógyász klinikus szakállatorvos, onkológiai és lágyszervi sebész

Kérdése van?

Vegye fel velünk a kapcsolatot, és kollégáink örömmel segítenek, hogy a kedvence minél hamarabb megfelelő ellátásban részesülhessen.